NY.gov Portal State Agency Listing Search all of NY.gov
D E C banner
D E C banner

Disclaimer

The New York State Department of Environmental Conservation has added a link to a translation service developed by Microsoft Inc., entitled Bing Translator, as a convenience to visitors to the DEC website who speak languages other than English.

Additional information can be found at DEC's Language Assistance Page.

2010 Winners Annual Award Category

2010 Annual Award Category Winners
Category Catch
(lbs)
Catch
(oz)
Angler Lure Water County Date
Atlantic Salmon - Great Lakes 16 4.0 Matthew Osmun Otter Egg Oak Orchard River Orleans 10/14
Atlantic Salmon - Great Lakes 14 3.0 Stephen Muniec Egg sac Johnson Creek Orleans 11/23
Black Crappie 2 13.0 Rex Maul Rebel Popper Private Pond Erie 7/14
Black Crappie 2 5.0 Gretchen Knuth Nightcrawler Lime Lake Cattaraugus 7/20
Black Crappie 1 8.0 Michael McKinley Salted minnow Tomhannock Reservoir Rensselaer 7/1
Bluegill 1 2.0 Denton Kirk Salmon Egg Denton Kirk Pond Orange 5/6
Brown Bullhead 1 4.0 Bruce Couverette Nightcrawler Delta Lake Oneida 10/2
Brown Bullhead 1 3.0 Bruce Couverette Nightcrawler Hatch Lake Madison 8/29
Brown Bullhead 1 0.0 Joseph Aliberti Nightcrawler Hudson River Ulster 4/21
Brown Trout - Inland Streams 4 12.0 Harry Ritzel Nightcrawler East Branch Salmon River Oswego 9/9
Brown Trout - Inland Streams 4 7.6 David Zaldokas Medium Nightcrawler Tioughnioga River Cortland 4/14
Channel Catfish 13 11.0 Charles Wolfe Liver Iroquois Lake Schenectady 7/20
Channel Catfish 11 4.0 Melissa Becker Softshell crab Lake Erie Erie 6/27
Lake Trout 38 4.0 Bob Stefanides Cowbell/Spin Glo Lake Ontario Jefferson 5/28
Lake Trout - Inland 19 10.0 Charles Gaetano sucker White Lake Oneida 8/4
Rainbow Trout - Great Lakes 14 8.5 Joseph Zajko Brown Trout Egg Sac Salmon River Oswego 3/31
Smallmouth Bass 6 11.0 Matthew Klapp Crayfish Lake Erie Erie 8/29
Smallmouth Bass 5 5.0 Susan Winter Rapala Conesus Lake Livingston 7/18
Smallmouth Bass 4 11.0 Jeremy Surowy Hard shell crab Canandaigua Lake Livingston 9/26
Smallmouth Bass 4 8.0 Frederick Mann Nightcrawler Chautauqua Lake Chautauqua 9/12
Walleye 14 14.0 Herbert Scott Deadly Dick with Minnow Chaumont Bay Jefferson 2/21
White Bass 2 7.3 Timothy Sherwood Rapala Oneida Lake Oneida 5/26
White Catfish 2 3.0 Joseph Aliberti Nightcrawler Hudson River Ulster 4/25
White Perch 2 2.5 Richard Wagner Walleye Diver Middle Branch Reservoir Putnam 7/21
White Perch 1 12.0 Richard Wagner Walleye Diver Middle Branch Reservoir Putnam 8/17
Yellow Perch 2 6.0 Duane LaJoie Hair Jig Seneca Lake Yates 3/11
Yellow Perch 1 9.1 Steven Keesler Large Shiner Fourth Binnewater Ulster 1/10
Yellow Perch 1 8.0 Jason Arsenault Small Minnow Myosotis Lake Greene 1/16
Yellow Perch 1 5.8 Chance Smigiel Jig Tomhannock Reservoir Rensselaer 1/19
Yellow Perch 1 4.2 Ted Fisher III Kastmaster Keuka Lake Yates 2/21
  • PDF Help
  • For help with PDFs on this page, please call 518-402-8920.
  • Contact for this Page
  • NYSDEC
    Bureau of Fisheries
    625 Broadway
    Albany, NY 12233-4753
    518-402-8920
    Send us an email
  • This Page Covers
  • Page applies to all NYS regions