D E C banner
D E C banner

Disclaimer

The New York State Department of Environmental Conservation has added a link to a translation service developed by Microsoft Inc., entitled Bing Translator, as a convenience to visitors to the DEC website who speak languages other than English.

Additional information can be found at DEC's Language Assistance Page.

2010 Catch and Release Category Winners

2010 Catch and Release Category Winners
Species Length
(inches)
Angler Lure Water County Date
Atlantic Salmon - Great Lakes 33 Stephen Muniec Egg sac Johnson Creek Orleans 11/22
Atlantic Salmon - Great Lakes 31 Nathan Lucabaugh Egg fly Oak Orchard Creek Orleans 10/13
Atlantic Salmon - Great Lakes 31 David Hunt Egg sacks Oak Orchard Creek Orleans 10/28
Black Crappie 16 Colin Brodsky Kalin's grub Upton Lake Dutchess 8/8
Black Crappie 14.5 Justin Skrzynski Tube Jig Private Lake Erie 4/28
Black Crappie 14 Nick Santamaria Kastmaster spoon Tonetta Lake Putnam 10/11
Bluegill 10.5 Ron Carlson worm inland pond Erie 8/4
Brown Trout 20.5 Bryan Polovina Kastmaster Onesquethaw Creek Albany 4/9
Brown Trout - Great Lakes 37 Gary Bauer Artificial Fly Eighteenmile Creek Niagara 10/27
Brown Trout - Great Lakes 33.25 William Foster Spawn bag Oak Orchard Creek Orleans 11/13
Brown Trout - Inland Lakes 28.5 Richard Neiss Renegade Croton Falls Reservoir Putnam 8/1
Brown Trout - Inland Streams 23 Michael Lenetsky Wooly Bugger Tioughnioga River Cortland 11/23
Brown Trout - Inland Streams 22 Steven Young Fly Fish Creek Oneida 8/28
Brown Trout - Inland Streams 21.5 Brian Della Mattera Nightcrawler Mettawee River Washington 5/29
Brown Trout - Inland Streams 20.5 Richard Gardner Rooster Tail Cattaraugus Creek Cattaraugus 3/10
Brown Trout - Inland Streams 20.5 Daniel Morris Copper John Muscoot River Westchester 4/11
Chain Pickerel 30 Jeffrey Wood Hula Popper Keuka Lake Yates 3/6
Chain Pickerel 27 Bill Cesarini Shiner Schroon Lake Essex 3/9
Chain Pickerel 26.25 Mark Olsen Live bait Orange Lake Orange 2/27
Chain Pickerel 26 Jeffrey Pavia Fathead Minnow Orange Lake Orange 1/21
Chain Pickerel 26 Hal Truhn Jr Spinner Bait Forge Pond Suffolk 6/13
Chain Pickerel 26 Brian Miller Mepps Aglia #3 Laurel Lake Suffolk 10/28
Chain Pickerel 25 Halsey Frisbie Shiner Onteora Lake Ulster 2/14
Chinook Salmon 46 Ronald Ziarnowski Egg fly Eighteenmile Creek Niagara 10/25
Chinook Salmon 44 Walter Wreden Lure Jensen Egg Salmon River Oswego 9/8
Chinook Salmon 43 Kristopher Meyer Egg sac Eighteenmile Creek Niagara 10/11
Chinook Salmon 42 Nathan Lucabaugh Egg fly Oak Orchard Creek Orleans 10/6
Coho Salmon 35.5 Walter Wreden Lure Jensen Egg Salmon River Oswego 9/10
Common Carp 37 Loomis Ramsey Corn Keuka Lake Yates 7/14
Lake Trout - Inland 32 Mark Van Horne Jig Seneca Lake Seneca 8/21
Largemouth Bass 24 Ross Shramko plastic frog Lake George Warren 7/22
Largemouth Bass 23.5 Cameron Collins Yamamoto worm Queechy Lake Columbia 7/8
Largemouth Bass 23 Andrew Luba Fake Worm Chautauqua Lake Chautauqua 5/20
Largemouth Bass 22.5 Richard Neiss Tube New Croton Reservoir Westchester 7/20
Largemouth Bass 22.5 John Lints Spinnerbait Eaton Reservoir Madison 8/16
Largemouth Bass 22.5 Dustin McGrath Power Worm Botanical Garden Park Erie 7/15
Largemouth Bass 22 Adam Gross Mepps Aglia Jurassic Pond Steuben 9/29
Largemouth Bass 22 Bradley Streeter Manns Super Frog Long Pond Chenango 6/20
Largemouth Bass 22 Aquilino (Ace) Acevedo Spinnerbait (tandem willow blades) Peconic River Suffolk 9/26
Largemouth Bass 22 Fred Weber Spinnerbait Buckhorn Lake Otsego 7/24
Largemouth Bass 21.75 Thomas Nadler Minnow Ballston Lake Saratoga 4/20
Largemouth Bass 21.5 Jeffrey Wood Popper Keuka Lake Yates 3/22
Largemouth Bass 21 Michele Shultz Minnow Godfrey's Pond Genesee 8/28
Largemouth Bass 21 Anthony Palumbo Crank bait Lake Champlain Essex 7/23
Largemouth Bass 20.8 Kristopher Meyer Berkley Power Worm Botanical Garden Park Erie 7/18
Largemouth Bass 20.5 Judy Kamps Yamamoto- Senko Lake George Washington 5/30
Largemouth Bass 20.25 Carol Misiaszek Lucky 13 Whitney Pond Oswego 6/19
Largemouth Bass 20.25 Robert Wrench Cotton Cordell Big-O Raquette Lake Hamilton 9/26
Largemouth Bass 20.25 Dylan Scott Renosky Teaser Toad High Acres Landfill Pond Monroe 7/2
Largemouth Bass 20.25 Brian Hardy Yum Zoom Zallemander Big Moose Lake Herkimer 7/31
Largemouth Bass 20.125 Brian Hardy Yum Zoom Zallemander Big Moose Lake Herkimer 7/25
Largemouth Bass 20 Thomas Levy Live sawbelly Croton Falls Reservoir Putnam 9/19
Largemouth Bass 20 G Kip Vozniak Zoom Lizard Lake Champlain Clinton 8/20
Largemouth Bass 20 Todd Hughes Rubber worm Mud Pond Essex 8/1
Largemouth Bass 20 Edward Piotrowski Rapala Husky Jerk Ballston Lake Saratoga 3/25
Largemouth Bass 20 Jeffrey Nellenback Yozuri Mud Lake Lewis 6/21
Largemouth Bass 20 Kyle Alano Crank bait Lake Lasalle Erie 8/3
Largemouth Bass 20 Eric Shramko Senko Lake George Warren 7/24
Muskellunge 55 John Kobiela Believer St. Lawrence River Jefferson 11/15
Muskellunge 52 Gerry Vaikness Super Top Raider Black Lake St. Lawrence 7/16
Muskellunge 50 Todd Young Wiley Jerkbait Chautauqua Lake Chautauqua 6/28
Muskellunge 50 Robert Hoce Tuff Shad Chautauqua Lake Chautauqua 10/22
Northern Pike 37 John Berens Rapala Conesus Lake Livingston 10/17
Northern Pike 36 Alice Mallick Kinami Flash Worm Black Lake St. Lawrence 6/12
Northern Pike >36 Walter Wreden Twister Tail Delta Lake Oneida 9/14
Pumpkinseed 11 Damion Smith Worm Pack Forest Lake Warren 7/15
Pumpkinseed 10.1 Kristopher Meyer Nightcrawler Sleepy Hollow Pond Erie 7/30
Pumpkinseed 10 Dustin McGrath Worm Sleepy Hollow Pond Erie 7/30
Rainbow Trout - Great Lakes 33 Robert Kramer Stinger spoon Lake Ontario Niagara 8/5
Rainbow Trout - Great Lakes 32.75 William Foster Spawn bag Oak Orchard Creek Orleans 12/6
Rainbow Trout - Great Lakes 32 Chuck Booker Red EZ Egg Twomile Creek Niagara 4/16
Rainbow Trout - Great Lakes 32 Dustin McGrath Mr. Twister Niagara River Niagara 7/28
Rainbow Trout - Great Lakes 31.5 Mark Maggio Egg fly 18 Mile Creek Erie 4/1
Rainbow Trout - Great Lakes 31.5 James Kramer Michigan Stinger Spoon Lake Ontario Niagara 8/3
Rainbow Trout - Great Lakes 31.25 Chuck Godfrey Purple Wooly Bugger Walnut Creek Chautauqua 3/30
Rainbow Trout - Great Lakes 31 Brian Cadoret Fly Salmon River Oswego 11/19
Rainbow Trout - Inland Streams 20.5 Glenn Dalgliesh Red Worm Owego Creek Tioga 6/20
Smallmouth Bass 24 Chris Nishnick Jerk bait Chautauqua Lake Chautauqua 9/26
Smallmouth Bass 23 Robert Merry Rapala minnow St. Lawrence River St. Lawrence 7/7
Smallmouth Bass 23 Brandon Nishnick Stick worm Chautauqua Lake Chautauqua 9/25
Smallmouth Bass 22 David Simmance Spinnerbait Cuba Lake Allegany 10/1
Smallmouth Bass 22 Edward Lints Mepps Spinner Oneida Creek Oneida 4/17
Smallmouth Bass 22 Walter Wreden Sluggo Delta Lake Oneida 8/26
Smallmouth Bass 21 Justin Hunt Worm Lake George Essex 4/5
Smallmouth Bass 21 Brennen Siele Ayu Paddletail by Keitech Lake George Warren 6/29
Smallmouth Bass 21 Marty Strong Sawbelly Keuka Lake Yates 7/15
Smallmouth Bass 20.5 Thomas Nadler Minnow Ballston Lake Saratoga 4/20
Smallmouth Bass 20 Julie Barber Rapala 6SR5 Skaneateles Lake Cayuga 6/12
Smallmouth Bass 20 Bill Cash plastic worm Lake Champlain Clinton 8/1
Smallmouth Bass 20 Carol Baldasaro Minnow St. Lawrence River St. Lawrence 8/21
Smallmouth Bass 20 Virginia Martin Kinami Flash Chautauqua Lake Chautauqua 6/21
Smallmouth Bass 19.5 Adam Morgan Rocket Shad spinnerbait Piseco Lake Outlet Hamilton 8/16
Smallmouth Bass 19.5 Alex Torgerson Nightcrawler Chautauqua Lake Chautauqua 8/21
Smallmouth Bass 19.5 P. Michael Baldasaro Nightcrawler St. Lawrence River St. Lawrence 8/1
Smallmouth Bass 19.5 Angela Baldasaro Nightcrawler St. Lawrence River St. Lawrence 8/7
Smallmouth Bass 19.5 Judy Kamps Yamamoto- Senko Lake George Washington 5/30
Smallmouth Bass 19.5 Ken Klenotiz Storm Wild Eye Black River Lewis 5/29
Smallmouth Bass 19 Raymond Cash plastic worm Lake Champlain Clinton 8/9
Smallmouth Bass 19 Max Murray plastic worm Lake Champlain Clinton 7/18
Smallmouth Bass 19 Nancy Klaiber Curly Tail Grub Chenango Lake Chenango 5/5
Smallmouth Bass 19 Timothy Graber Spinnerbait Findley Lake Chautauqua 9/8
Smallmouth Bass 19 Heidy Hartley Nightcrawler Esopus Creek Ulster 7/31
Smallmouth Bass 18.8 Kristopher Meyer Mr. Twister Whirlpool State Park Erie 7/20
Smallmouth Bass 18.75 Joseph Lints Mepps Spinner Oneida Creek Oneida 4/11
Smallmouth Bass 18.75 Amy Kwok Minnow Lake Erie Erie 10/14
Smallmouth Bass 18.5 Samantha Cash Torpedo Lake Champlain Clinton 8/11
Smallmouth Bass 18.5 Charles Blum Minnow Piseco Outlet Hamilton 8/3
Smallmouth Bass 18.5 Charles Blum Crayfish Piseco Outlet Hamilton 8/4
Smallmouth Bass 18.5 Justin Everhart Nightcrawler Indian Lake Hamilton 7/4
Smallmouth Bass 18.25 Chad Barber Nightcrawler Indian Lake Hamilton 7/9
Smallmouth Bass 18 Eric Shramko Tube jig Lake George Warren 7/23
Smallmouth Bass 18 Angelo Bertolone K&E Rival Spin Worm South Colton Reservoir St. Lawrence 6/22
Smallmouth Bass 18 Colin Brodsky Senko Lake George Washington 9/5
Smallmouth Bass 18 June Ye Minnow Lake Erie Erie 10/14
Smallmouth Bass 18 James Harmon Spinnerbait St. Lawrence River Jefferson 6/19
Striped Bass 38.75 Tomasz Ciesielczyk Herring Hudson River Rensselaer 5/25
Walleye 34.75 Greg Becker Worm harness Lake Erie Erie 6/29
Walleye 30.25 Robert Swiatek Spoon Lake Erie Chautauqua 9/23
Walleye 30 Christopher Anderson Bulldawg Chautauqua Lake Chautauqua 6/19
Yellow Perch 14.5 Brian Miller Mr. Twister Hallock Pond Suffolk 8/28
Yellow Perch 14 Mike Miller Curly Tail Jig Hallock Pond Suffolk 8/28
  • PDF Help
  • For help with PDFs on this page, please call 518-402-8920.
  • Contact for this Page
  • NYSDEC
    Bureau of Fisheries
    625 Broadway
    Albany, NY 12233-4753
    518-402-8920
    Send us an email
  • This Page Covers
  • Page applies to all NYS regions