NY.gov Portal State Agency Listing Search all of NY.gov
D E C banner
D E C banner

Disclaimer

The New York State Department of Environmental Conservation has added a link to a translation service developed by Microsoft Inc., entitled Bing Translator, as a convenience to visitors to the DEC website who speak languages other than English.

Additional information can be found at DEC's Language Assistance Page.

2009 Winners Catch and Release Category

NYS Angler Achievement Awards Program

2009 Catch and Release Category Winners
Species Length (inches) Angler Lure Water County Date
Atlantic Salmon- Inland 27.6 Anthony Canino Jr. Trolling spoon Cayuga Lake Tompkins 5/9
Black Crappie 14.75 Walter Wreden Jig Delta Lake Oneida 9/14
Black Crappie 14 John Berens Mepps spinner Hemlock Lake Livingston 6/9
Bluegill 10.75 Charles Van Meter Jr. Berkley grub Grafton Pond Rensselaer 10/18
Bluegill 10.6 Philip Brady Hook & bobber Mill Pond Suffolk 10/19
Bluegill 10.4 Briana Brady Hook & bobber Mill Pond Suffolk 10/6
Brown Trout- Inland Lakes 28 Richard Neiss Storm swim shad Croton Falls Reservoir Putnam 7/24
Brown Trout- Inland Lakes 27 George D'Amato Sutton 44 spoon Canandaigua Lake Ontario 6/26
Brown Trout- Inland Streams 22.5 Richard Bradt Fly Mettawee River Washington 9/26
Brown Trout- Inland Streams 22.25 Richard Serbonich Rapala shad rap Tioughnioga River Cortland 5/30
Brown Trout- Inland Streams 21.5 Joseph Dorsey Nightcrawler Wiscoy Creek Wyoming 4/2
Chain Pickerel 30.25 Charles Van Meter Jr. Singletail grub Farm pond Rensselaer 5/25
Chain Pickerel 27 Ed Lints Minnow Kayuta Lake Oneida 7/9
Chain Pickerel 27 Richard Neiss Johnsons spoon New Croton Reservoir Westchester 7/22
Chain Pickerel 26.75 Joseph T. Lopata Rapala X-Rap Barge Canal Oneida 9/29
Chinook Salmon 42 Chuck Booker EZ egg Twelve Mile Creek Niagara 10/29
Chinook Salmon 40 Bryant Dean II Salmon egg Salmon River Oswego 10/6
Common Carp 39 Eric Leusch Corn Little York Lake Cortland 6/13
Common Carp 39 Walter Wreden Jig Delta Lake Oneida 9/5
Common Carp 37.5 Trace Ramsey Corn Keuka Lake Yates 7/12
Lake Trout- Great Lakes 36.25 Robert Buehler Stick bait Lake Ontario Monroe 10/12
Lake Trout- Great Lakes 35 Robert Swiatek Spoon Lake Erie Chautauqua 8/14
Lake Trout- Great Lakes 34.5 Jonathan Bolyard Spoon Lake Ontario Niagara 4/18
Lake Trout- Inland 33.5 Charles Van Meter Jr. Downrigger Lake Champlain Clinton 6/22
Lake Trout- Inland 32 Paula Van Meter Downrigger Lake Champlain Clinton 6/24
Largemouth Bass 25 David Zikoski Heddon cork popper Lake Superior Sullivan 8/9
Largemouth Bass 24.75 David J. Nugent Wacko worm Private pond Broome 8/7
Largemouth Bass 23.5 Ed Lints Sucker Eaton Reservoir Madison 7/22
Muskellunge 58.75 Rich Clarke St. Lawrence River Jefferson 12/6
Muskellunge 54 Gerald Vaikness Spinnerbait Black Lake St. Lawrence 7/17
Muskellunge 48 Todd E. Young Wiley jerkbait Chautauqua Lake Chautauqua 8/17
Muskellunge 48 Stephen J. Trenton Stickbait St. Lawrence River St. Lawrence 11/2
Northern Pike 39 Michael Saviola Salted minnow Conesus Lake Livingston 8/23
Northern Pike 38.5 Walter Wreden Jig w/teaser tail Delta Lake Oneida 6/30
Northern Pike 38 Joseph Banker Golden shiner Conesus Lake Livingston 3/5
Northern Pike 38 Jeffery Reed Deep diver crankbait Lake Champlain Washington 9/13
Rainbow Trout- Great Lakes 38.5 Chuck Booker EZ egg Two Mile Creek Niagara 4/22
Rainbow Trout- Great Lakes 34 Robert M. Fronczek Fly Two Mile Creek Niagara 4/1
Rainbow Trout- Great Lakes 34 Walter Wreden Egg sack Salmon River Oswego 9/7
Rainbow Trout- Great Lakes 33 Arthur Pearse Partridge soft hackle Salmon River Oswego 3/7
Rainbow Trout- Great Lakes 33 Chuck Booker EZ egg Two Mile Creek Niagara 3/23
Rainbow Trout- Great Lakes 33 Robert Kramer Avery spoon Lake Ontario Niagara 8/4
Rainbow Trout- Inland Streams 26.5 Robert W. Seymour Garden hackle Springwater Creek Livingston 4/11
Smallmouth Bass 24 Chuck Booker Tube jig Lake Ontario Niagara 5/12
Smallmouth Bass 22.25 Kenneth Doerr Lipless crankbait Lake Ontario Jefferson 9/21
Smallmouth Bass 22 Daniel Lopez Crawfish Mohawk River Schenectady 7/11
Striped Bass 37.5 John Swenson Smithwick Rogue Hudson River Dutchess 5/13
Tiger Muskellunge 37 Edward A. Piotrowski Booyah spinnerbait Round Lake Saratoga 7/10
Walleye 31.5 Greg Becker Worm harness Lake Erie Erie 6/29
Walleye 27.5 Peter C. Geelan Live shiner Great Sacandaga Lake Saratoga 2/8
White Crappie 16 Joshua Barker Spinnerbait Solon Pond Cortland 7/12
White Crappie 15.5 Timothy C. Conpropst Jr. Renegade crankbait Solon Pond Cortland 7/12
Yellow Perch 15 Mike Sperry Worm harness Chautauqua Lake Chautauqua 5/15
Yellow Perch 14.5 Dave Miesowicz Live shiner Tomhannock Reservoir Rensselaer 3/3
Yellow Perch 14 Greg Becker Live minnow Lake Erie Erie 6/14
  • PDF Help
  • For help with PDFs on this page, please call 518-402-8920.
  • Contact for this Page
  • NYSDEC
    Bureau of Fisheries
    625 Broadway
    Albany, NY 12233-4753
    518-402-8920
    Send us an email
  • This Page Covers
  • Page applies to all NYS regions